Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Regionų administracinis teismas
lt
En

Naujienos

Administracinių teismų teisėjai paminėjo administracinės justicijos 25-erių metų sukaktį

Administracinių teismų teisėjai paminėjo administracinės justicijos 25-erių metų sukaktį 13
2024-06-05

2024 m. birželio 3 d. administracinių teismų teisėjai, kitų teismų vadovai ir teisėjai, buvę Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkai, mokslininkai ir kiti garbūs svečiai rinkosi į šventinį renginį, skirtą administracinės justicijos 25-erių metų sukakčiai paminėti.

Administraciniai teismai savo istoriją pradėjo skaičiuoti 1999 m. gegužės 1 d., praėjus beveik dešimčiai metų nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, ir tapo reikšmingu valstybės institucijų veiklos teisminės kontrolės instrumentu, prisidedančiu prie žmogaus teisių apsaugos ir gynimo viešojo administravimo srityse. Naujai įkurtų administracinių teismų sistemą sudarė 5 apygardų administraciniai teismai (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių). Po dviejų administracinių teismų reformų šiuo metu Lietuvos administracinių teismų sistemą sudaro Regionų administracinis teismas ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas kaip apeliacinė instancija.

Šventiniame renginyje skambėjo sveikinimo kalbos, dalytasi prisiminimais ir įžvalgomis apie administracinių teismų kūrimosi istoriją: kodėl kilo poreikis atsirasti naujai savarankiškai specializuotų teismų sistemai, ir šios sistemos reikšmę Lietuvai, taip pat apie nuolat kylančius naujus iššūkius.

Sakydami sveikinimo kalbas šio renginio šeimininkai Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkė Skirgailė Žalimienė pabrėžė dabartinį ir būsimą administracinių teismų ir teisėjų vaidmenį. „Per pastaruosius 25 metus Lietuvos administraciniai teismai svariai prisidėjo prie šiuolaikinės demokratijos ir teisinės valstybės kultūros plėtros. Teismai palaipsniui pelnė tiek pilietinės visuomenės, tiek valdžios institucijų pasitikėjimą. Valstybės institucijos ir teismai nėra suvokiami kaip konkurentai, tačiau kartu bendradarbiauja, siekdami skatinti atskaitomybę ir pasitikėjimą teisine tvarka, kurie yra esminiai socialinio saugumo veiksniai“, – sakė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkė.    

Regionų administracinio teismo pirmininkas Gediminas Užubalis apžvelgė istorinius administracinių teismų kūrimosi aspektus, taip pat akcentavo, kad administraciniai teismai neišvengiamai visada atsiduria geopolitinių ir socialinių transformacijų ir krizių akivaizdoje. Nuo šių pokyčių tiesiogiai priklauso teismo darbo pobūdis ir apimtis – po ekonominės krizės vyravo ginčai dėl socialinių garantijų, atlyginimų, migracijos krizės atveju – užsieniečių teisinės padėties ginčai. „Administracinio teismo teisėjas kartai yra tas herojus, kuris šioje priešpriešoje turi surasti pusiausvyrą, kuri galėtų leisti sugyventi individui ir visuomenei, t. y. matyti platų lauko horizontą.“, – sakė Gediminas Užubalis. Taip pat teismo pirmininkas padėkojo visiems teisėjams, teisėjų padėjėjams, posėdžių sekretoriams, raštinės darbuotojams, nes administracinis teismas yra žmonės ir tik jie savo kasdieniu sunkiu darbu kuria jo istoriją bei reputaciją. 

Sveikinimo žodžius iškilminga proga tarė ir garbūs svečiai: Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda, Lietuvos Aukščiausio Teismo pirmininkė Danguolė Bublienė, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja, Teisėjų tarybos pirmininkė Sigita Rudėnaitė, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas doc. Dr. Haroldas Šinkūnas. Taip pat teisėjai ir garbūs svečiai išklausė Europos administracinių teismų teisėjų asociacijos prezidento Sylvaino Mérenne (Sylvain Mérenne) vaizdo sveikinimą, kuriame prezidentas išskyrė ypatingą Lietuvos administracinių teismų vaidmenį Europos administracinių teismų bendruomenei bei jos raidos kontekste.

Prisiminimais ir įžvalgomis dalijosi buvęs Seimo narys, dabartinis Konstitucinio Teismo teisėjas Stasys Šedbaras, pirmoji Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė ir teisėja Zita Smirnovienė, taip pat buvusi Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė, šiuo metu dirbanti Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, Jolanta Malijauskienė, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai Ričardas Piličiauskas ir Veslava Ruskan.

Renginio pabaigoje Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Administracinės teisės ir administracinės justicijos mokslo centro vadovė prof. dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė pristatė pranešimą tema „Administracinės justicijos veiksmingumas – pasirinkimas, pralenkiantis laiką“, kuriame aptarė šimtmečiais besiformavusios administracinės justicijos prasmę Europoje, jos svarbą Lietuvos teisinės kultūros ir visos teisinės sistemos sėkmei. „Šiandien administracinio teismo teisėjas su savo panoraminiu matymu tampa stipria, kartais net politinės jėgos žemėlapį perbraižančia jėga, pvz., rinkimų bylose, administracinių normų kontrolės bylose, vietos savivaldos narių, merų priesaikos sulaužymo bylose. Pirminė matoma administracinio teismo teisėjo oficiali užduotis – ginti „teisę valstybėje“, užtikrinant teisės viršenybės principą. Bet jam tenka ir daug subtilesnė nematoma arba numanoma užduotis – teisėjas raginamas ginti ne tik teisę valstybėje, bet „teisę nuo valstybės“, nuo matomų valstybės jėgos (valdžios) nešėjų, valstybės institucijų, viešojo administravimo subjektų“, – savo pranešime teigė  prof. dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė.

Šventinį renginį vedė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjas R. Gadliauskas ir Regionų administracinio teismo teisėja Rūta Miliuvienė.

Naujienų prenumerata

Kontaktai ir darbo laikas

Bendra informacija teikiama:

 Teismo raštinės skyriaus Vilniaus rūmuose tel. (0 5) 264 8703.

Teismo raštinės skyriaus Kauno rūmų raštinės biure tel. (0 37) 201 467.

Teismo raštinės skyriaus Klaipėdos rūmų raštinės biure tel. (0 46) 313 579.

Teismo raštinės skyriaus Šiaulių rūmų raštinės biure tel. (0 41) 521 803.

Teismo raštinės skyriaus Panevėžio rūmų raštinės biure tel. (0 45) 583 150.

El. paštas administracinis@teismas.lt

E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys: pavadinimas – Regionų administracinis teismas; adresas – 188733964

Teismo darbo laikas

Pirmadienį–ketvirtadienį  – 8–17 val.

Penktadienį  – 8–15.45 val.

Pietų pertrauka – 12.00–12.45 val.

Dokumentai priimami visuose teismo rūmuose be pietų pertraukos

Pirmadienį–ketvirtadienį – 8–17 val.

Penktadienį – 8–15.45 val.

Pirmadieniais ir antradieniais nuo 7.30 val. iki 8 val. teismo rūmuose priimami iš anksto užsiregistravusių asmenų prašymai ir skundai.

Švenčių išvakarėse dirbame 1 valanda trumpiau.

 

Teismo darbo vertinimo anketa